Koncentratory tlenu do użytku domowego

Lekarz może zalecić tlenoterapię pacjentom cierpiącym na przewlekłą lub ostrą niewydolność oddechową. Przeznaczone do domowego użytku koncentratory tlenu wspomagają samodzielną wymianę gazową u osób zmagających się z takimi schorzeniami jak: astma, choroba obturacyjna lub rak płuc. Przenośne, lekkie i cicho pracujące aparaty są często wyposażone w czujnik stężenia dostarczanego w wysokim stężeniu O2, nebulizator oraz funkcję pomiaru czasu pracy urządzenia w trybie narastającym.

Jak działają domowe koncentratory tlenu?

Działające w prosty sposób koncentratory tlenowe zapewniają od 90% do 95% czystego pierwiastka. Filtrują i koncentrują cząsteczki O2 pobrane z otaczającego powietrza. Sprężarka zasysa je i dostosowuje ciśnienie, przy którym jest dostarczane. Dzięki cylindrom wypełnionym zeolitem dochodzi do absorpcji azotu. Nawilżone powietrze, zawierające tlen o wysokim stężeniu, jest następnie podawane pacjentowi przez kaniulę lub maskę nosową.

Co wziąć pod uwagę, wybierając koncentrator tlenu?

Decydując się na domowy koncentrator tlenu, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów:

  • wskaźnik stężenia O2 - powinien wskazywać od 87% do 99%,
  • szybkość przepływu - wartość 2 l/min jest zwykle wystarczająca, choć może sięgać nawet 10 l/min,
  • mobilność - modele przenośne są w warunkach domowych praktyczniejsze,
  • poziom hałasu - wynosi zazwyczaj od 31 do 60 decybeli, co odpowiada cichej rozmowie lub normalnemu głosowi w spokojnym otoczeniu.

Można wybrać dwa rodzaje zasilania: podłączenie do sieci elektrycznej lub baterie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl