
Kontuzje to temat, który może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy tryb życia - zarówno doświadczonych sportowców, jak i osoby starsze o ograniczonej mobilności. Przeprowadzenie leczenia zależy wówczas od lekarza - może on zaproponować m.in. gips. Jednak, jeśli stałe usztywnienie nie jest konieczne, alternatywą są ortezy i stabilizatory. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym są te przyrządy i w jaki sposób zabezpieczają one miejsca, które uległy kontuzji.
Ortezy - czym są i kiedy się je stosuje?
Te aparaty ortopedyczne coraz częściej stosowane są jako zamienniki szyny gipsowej, ponieważ posiadają kilka istotnych zalet. Przede wszystkim są lżejsze, więc nie obciążają tak kończyn i gwarantują sprawniejsze poruszanie się czy wypoczynek. Nie bez znaczenia jest tutaj także materiał - podczas gdy gips oraz ułożona pod nim wata nie pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Tymczasem ortezy często wykonywane są z tzw. Oddychających materiałów, lekka konstrukcja też umożliwia przepływ powietrza. Jednak największy plus, to możliwość ściągnięcia aparatu w celu dbania o higienę - umycia się i przewietrzenia skóry.
Możliwość ściągnięcia przyrządu w każdym momencie to też ułatwienie dla lekarza podczas wizyt kontrolnych. Ortopeda może z łatwością zbadać np. Nogę lub rękę bez czasochłonnego procesu ściągania gipsu i ewentualnego zakładania go ponownie, gdy konieczne jest dalsze usztywnienie. Ortezy mogą być wykorzystywane przy niektórych złamaniach, ale przede wszystkim zwichnięciach i skręceniach.
Stabilizatory - kiedy ich używamy?
Główną rolą tego aparatu jest - jak nazwa wskazuje - stabilizacja stawu, jednak bez jego całkowitego unieruchamiania. Podczas gdy orteza odbiera możliwość dalszego poruszania stawem, stabilizator pozwala na konkretne ruchy, inne, źle wpływające na staw w danym momencie utrudnia lub całkiem uniemożliwia.
Spośród stabilizatorów wyróżniamy: siatkowe, sztywne, półsztywne, elastyczne oraz ściągacze i opaski. Każdy rodzaj służy innym zaleceniom i pomaga przy innych urazach, jednak spełniają tę samą rolę: utrzymają staw w odpowiedniej pozycji, umożliwiając jego regenerację, ale pozwalając na dalsze poruszanie się. Z tego powodu ze stabilizatorów często korzystają właśnie sportowcy.