Jak dobrać wózek inwalidzki ?

Jak dobrać wózek inwalidzki ?

5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając wózek inwalidzki.

1. Dopasowanie poziomu aktywności psychoruchowej.

Na rynku występuje wiele rodzajów wózków inwalidzkich. Dedykowane dla osób o różnym poziomie aktywności, wieku oraz dostosowane do indywidualnych dysfunkcji. Dlatego też, stając przed wyborem spersonalizowanego wózka inwalidzkiego dla siebie lub osoby podopiecznej należy określić funkcję, jaką ma on pełnić. Osoba młoda, o silnych rękach zmagająca się np. z uszkodzeniem rdzenia kręgowego w odcinku lędźwiowym powinna wybrać lekki wózek aktywny, umożliwiający samodzielne przemieszczanie się oraz pokonywanie przeszkód takich jak krawężnik czy progi. Dla osób starszych, których celem jest poruszanie się głównie w obrębie swojego mieszkania lub domu, korzystających z pomocy osoby trzeciej dedykowane są wózki inwalidzkie standardowe w różnych opcjach wyposażenia oraz wózki specjalistyczne. Osobną grupę produktów stanowią sportowe wózki inwalidzkie dla osób aktywnie uprawiających sport (koszykówka na wózkach inwalidzkich) czy też wózki inwalidzkie dla dzieci.

2. Dobór odpowiedniego rozmiaru wózka inwalidzkiego.

Przy wyborze wózka inwalidzkiego, warto zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie związane z jego rozmiarem. Po pierwsze należy dopasować szerokość siedziska. Jak to prawidłowo zrobić? Przede wszystkim należy zmierzyć szerokość miednicy w linii prostej. Wielkość siedziska powinna być o max 4 cm szersza niż uzyskany wymiar miednicy. Natomiast w przypadku wózków aktywnych do szerokości miednicy należy dodać nie więcej niż 3 cm. Dobre dopasowanie wózka ma znaczący wpływ na efektywność poruszania się. Dodatkowo istnieje szereg innych pomiarów istotnych z punktu widzenia np. typu schorzenia, rodzaju oraz stopnia niepełnosprawności. Są to pomiary dotyczące wysokości oparcia, zagłówka czy też odpowiedniego dopasowanie podnóżek. Pozwala to prawidłowo dobrać wózek inwalidzki do indywidualnych potrzeb. Przed dokonaniem zakupu warto zatem poprosić o wykonanie takich wyliczeń i pomiarów przez fizjoterapeutę lub sprzedawcę sklepu medycznego.

Drugą istotną rzeczą jest całkowity rozmiar wózka. Należy zwrócić uwagę na wymiary wózka inwalidzkiego po złożeniu i sprawdzić, czy swobodnie zmieści się do bagażnika samochodu. Zbyt duży wózek będzie także zajmował nadmierną przestrzeń w mieszkaniu, uniemożliwiając choremu samodzielne przemieszczanie się pomiędzy pomieszczeniami lub utrudniając skorzystanie z toalety. Wózek należy dobrać do aktualnego stanu zdrowia oraz faktycznych dysfunkcji osoby niepełnosprawnej by nie pogłębiał już istniejących ograniczeń ruchowych.

3. Funkcjonalność wózka jako rzecz nadrzędna.

Przy zakupie wózka inwalidzkiego po raz pierwszy, niejednokrotnie brakuje nam wiedzy oraz doświadczenia w kwestii praktycznej. Wydaję się, że wybór wózka to prosta sprawa niewymagająca uwagi. Od decyzji, jaki model wózka wybierzemy będzie uzależniony komfort funkcjonowania osoby niepełnosprawnej. Źle dobrany wózek będzie stanowczo utrudniał wykonywanie czynności dnia codziennego oraz powodował powstawanie nowych ograniczeń.

Na co warto zwrócić uwagę? Po pierwsze na możliwość regulacji oraz odpinania podnóżków. Funkcja ta pozwala na dopasowanie wysokości podnóżek do rozmiarów i potrzeb osoby niepełnosprawnej. Kolejna kwestia to możliwość regulacji pochylenia oparcia. Niewielka zmiana pozycji ciała podczas długiego przebywania na wózku ma pozytywny wpływ na samopoczucie chorego. Dodatkowa funkcjonalność wózka w postaci zdejmowanych podłokietników bocznych pozwala na samodzielne przemieszczenie się z wózka np. na toaletę czy do łóżka. Następnie ważna kwestia to hamulce do wózków inwalidzkich umożliwiające zablokowanie wózka w celu bezpiecznego zatrzymania się. Warto także wziąć pod uwagę takie funkcje jak: łatwość składania wózka, materiał, z jakiego została wykonana tapicerka oraz sposób jej czyszczenia, a także możliwość dokupienia części zamiennych każdego typu.

4. Wybór odpowiednich akcesoriów do wózka inwalidzkiego.

Do każdego wózka inwalidzkiego mamy również możliwość wyboru szerokiego wachlarza akcesoriów. Są to między innymi światła i wskaźniki, elementy do pokonywania krawężników, sterowanie podbródkiem, unoszone podnóżki, oparcia z regulacją naprężenia, uchwyty na kule, stolik z regulacją głębokości, ergonomiczny zagłówek, anatomiczne siedzisko jak i wiele więcej różnych możliwości.

5. Na każdy wózek inwalidzki można otrzymać dofinansowania czy refundację NFZ.

Zakup odpowiedniego wózka inwalidzkiego dla osoby niepełnosprawnej to spory wydatek. Cena takiego sprzętu uzależniona jest w dużej mierze od jego rodzaju, przeznaczenia oraz jakości wykonania. Jest to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego też warto skorzystać z refundacji NFZ na zakup wózka inwalidzkiego, która jest przyznawana na podstawie wniosku wystawionego przez lekarza specjalistę. Wskazuje on jaki rodzaj wózka jest niezbędny dla chorego. Po uzyskaniu takiego wniosku należy udać się w przeciągu 30 dni do Narodowego Funduszu Zdrowia w celu potwierdzenia uzyskania refundacji. Dodatkowo każdy ma możliwość skorzystania z dotacji takich jak: PCPR, PEFRON czy Aktywny Samorząd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl