Jak wybrać wózek inwalidzki dla chorego na stwardnienie rozsiane?

Jak wybrać wózek inwalidzki dla chorego na stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą układu nerwowego. Bardziej popularna nazwa tej choroby to SM (od łacińskich słów sclerosis multiplex). Stwardnienie rozsiane może powodować u pacjentów problemy z poruszaniem. Są one związane z objawami choroby, takimi jak drżenie mięśni, osłabienie czucia w kończynach czy zaburzenia równowagi. Dlatego osoba chora na SM często potrzebuje wsparcia w postaci wózka inwalidzkiego. Ponieważ objawy stwardnienia rozsianego są bardzo specyficzne, dlatego wybieraj wózek inwalidzki szczególnie starannie.

Kiedy podjąć decyzję o zakupie wózka inwalidzkiego?

Początkowo SM nie daje wielu objawów. Pojedyncze epizody drętwienia kończyn i zaburzenia równowagi pozwalają bezproblemowo funkcjonować osobom ze stwardnieniem rozsianym przez lata. Z czasem samodzielne chodzenie zaczyna sprawiać duży kłopot. Zaburzenia równowagi mogą być przyczyną groźnych upadków.

Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania sterydów może być osteoporoza i związane z nią pęknięcia kości. W przypadku osób z SM, unieruchomienie ciała na kilka tygodni może spowodować znaczący spadek sprawności. Często, mimo późniejszej stałej rehabilitacji nie udaje się powrócić do sprawności przed upadkiem. Dlatego, jeżeli chorujesz na SM, potraktuj wózek jako ułatwienie życia i wsparcie rehabilitacji.

Czy można być aktywnym, korzystając z wózka inwalidzkiego?

Kiedy wciąż masz silne i sprawne ręce, dzięki korzystaniu z wózka inwalidzkiego możesz znów zacząć przemieszczać się w miejsca, które wcześniej były dla Ciebie niedostępne. W tym przypadku najlepszy będzie aktywny wózek inwalidzki. Na wózku aktywnym możesz sprawnie pokonywać duże odległości.

Wózki aktywne są lekkie. Mają również możliwość łatwego zdejmowania i zakładania kół. Pamiętaj, aby przed zakupem dokładnie zmierzyć wózek i sprawdzić, czy zmieści się on do samochodu. Możliwość przewożenia wózka inwalidzkiego samochodem ułatwi Ci aktywne zwiedzanie świata.\

Jak rehabilitować leżącego chorego z SM w domu?

Stwardnienie rozsiane to choroba, która może całkowicie odebrać choremu możliwość poruszania się. Wielu chorych spędza w pozycji leżącej długie godziny. Jest to znaczne obciążenie dla organizmu. Pionowa pozycja ciała pobudza układ trawienny, ułatwia oddychanie i poprawia krążenie. Dodatkowo pozycja stojąca poprawia mineralizację kości, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko złamań.

Chorzy leżący powinni mieć jak najczęściej możliwość pionizacji. Jednak ciało osoby chorej na SM może stawiać duży opór podczas podnoszenia. Dla opiekuna utrzymanie chorego w pozycji pionowej jest praktycznie niemożliwe. W warunkach domowych możesz uzyskać pozycję pionową chorego, stosując wózek inwalidzki z funkcją pionizacji.

Wózek inwalidzki w SM- podsumujmy!

Chorujesz na stwardnienie rozsiane? Opiekujesz się chorym na SM? Chcesz wybrać wózek inwalidzki? Pamiętaj, że wszystko zależy od objawów, które w danym momencie towarzyszą chorobie. Obserwuj swoje ciało. Potraktuj wózek inwalidzki jako element rehabilitacji. Rozmawiaj ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą i konsultuj z nimi swoje potrzeby i oczekiwania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl